MENU:

 

 

 
 

Eurocenbud

 

Możliwości programu

 

Ustawa z dnia 5 lipca 2001r. o cenach (Dz.U. Nr 97 z 2001r., poz.1050), która weszła w życie z dniem 12 grudnia 2001 uchyliła poprzednio obowiązującą ustawę z dnia 26 lutego 1982r. , na podstawie której wydano rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 13 lipca 2001r. (Dz.U. Nr 80, poz.867) w sprawie metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych.

W nowej ustawie (w odróżnieniu od poprzedniej) zrezygnowano z ingerencji w ustalanie ceny na roboty budowlane, nie ujęto żadnych regulacji dotyczących kosztorysowania robót budowlanych. Przestały obowiązywać standardy, zasady i wymagania dotyczące kosztorysowania, za wyjątkiem kosztorysów inwestorskich na potrzeby Zamówień Publicznych. Nowa ustawa o cenach mówi: „ceny towarów i usług uzgadniają strony zawierające umowę”.

W kosztorysowaniu mogą być wykorzystane, na zasadach uzgodnionych między stronami „Polskie standardy kosztorysowania robót budowlanych”. W metodach tych utrzymano zasadę stosowania w kosztorysowaniu cen jednostkowych materiałów łącznie z kosztami zakupu, oraz cen najmu sprzętu łącznie z kosztami jednorazowymi.

Zasadę tę uwzględniono w informatorach cenowych EUROCENBUD publikowanych od 2005r.

Na udostępniane informatory cen rynkowych Eurocenbud przygotowywane przez ekspertów z całej Polski składają się:

1. Ceny pozycji katalogowych (CPK) - dawny Załącznik nr 2 do rozporządzenia z 26 września 2000r. Cennik CPK zawiera ok. 80 katalogów z cenami jednostkowymi robót budowlanych do kalkulacji uproszczonej. Koszty zakupu materiałów oraz koszty jednorazowe dla sprzętu uwzględnione w cenach jednostkowych ustalone zostały na podstawie krótkookresowych badań rynkowych.

2. Ceny robót budowlanych (CRB) o wyższym poziomie agregacji niż pozycja. Kalkulacja ceny jednostkowej zawiera kilka pozycji kosztorysowych.

3. Ceny (MS) czynników produkcji materiałów i sprzętu do kalkulacji szczegółowych. Cennik zawiera ok. 10.000 pozycji materiałowych i ok. 700 pozycji sprzętu.

Informatory z pozycji 1 i 2 (CPK i CRB) dają możliwość:
- zmiany stawki robocizny na własną,
- zmiany narzutów (Kp czy Zysku) np. wg zawartych umów,
- przeliczenia cen wg własnych narzutów i mnożników do cen materiałów i sprzętu,

Dodatkowo z Cennika Robót Budowlanych (CRB) czynności wchodzące w skład wycenionej pozycji są przenoszone jako dodatkowy opis do kosztorysu.